21.03.2018

REGÂİB KANDİLİ PROGRAMI

Mü’minler için sevinç ve gurur kaynağı olan; rahmet, mağfiret ve ihsanın bol bol ikram edildiği, Ramazan’ın müjdecisi olan Üç Aylar’a ve Regâib Kandili’ne ulaşmanın bir kez daha huzur ve mutluluğunu bizlere yaşatan Allah (c.c)’a sonsuz Hamd-ü Senâlar, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e,salat ve selam olsun.

Üç aylar, Allah Rasulu (sas)’in “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua ettiği, içerisinde; Regâib Kandili’ni, Mirac Kandili’ni, Beraat Kandili’ni barındıran ve ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi’ni ihtiva eden, ‘Kişiye kendisini hatırlatan’, ‘Kulluk için yaratıldığı’ bilincini veren, ruhuna yeni heyecanlar katan mübarek aylar ve gecelerdir.  

Üç ayların başladığının habercisi olan, Regâib Kandilini, 22 Mart 2018 Perşembe günü akşam idrak ederek, gecenin feyzinden faydalanacak olmanın sevincini yaşayacağız.

Regâib Kandili, bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve isteklerimizin, bizleri neredeyse esir alan aşırı tutkularımızın dizginlenmesi ve vicdani muhasebe yapmamızı telkin eden, Yaradan’dan bir lütuf olarak bahşedilen mübarek bir gecedir.

 Bu Mübarek aylar ve geceler; insanın kalbini tatmin edebilmesinin, gönlünü huzura kavuşturabilmesinin ve maddi-manevi zorluklarla mücadele edebilmesinin yolunun, ‘Allah’ı anmakla’ mümkün olacağını bizlere hatırlatmakta,  samimiyetle ve ihlasla, ‘Rağbetimizin sadece Rabbimize’ olması gerektiğinin hatırlanmasını sağlamaktadır.

Bu Mübarek aylar ve geceler,  kişiye işlediği günahlardan, yaptığı hatalardan ve vicdanını sızlatacak davranışlardan uzaklaşıp, ‘Yüzünü hanîf olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise, ona çevir’ öğretisiyle belirtilen fıtrata dönmesini ve samimiyetle, ‘(Biz) Allah’ın boyasıyla boyanmışızdır. Allah’tan daha güzel boyası olan kim? Biz ona kulluk edenleriz.’ diyebilmesi için bir fırsattır. 

         Cenâb-ı Hakk’ın ilahî lütuf, inayet ve ikramlarına mazhar olabilmek için bu mübarek gün ve gecelerde iç benliğimizle muhasebe yapıp, günahlarımızla ve hatalarımızla yüzleşip, noksanlarımızı gidermeye çalışarak, ‘Her nerede olursanız olun, ölüm sizi bulacaktır!’ ayetini unutmayıp, Kıyamet için ne hazırladığımıza bir bakalım. Bitmek bilmeyen istek ve arzularımızı dizginleyip; sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulması, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesi, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşması için gayret gösterelim.

         Regâib Kandili dolayısıyla, İl Müftülüğümüz tarafından; Antakya ilçesinde; Habib-i Neccar Camii başta olmak üzere, Ulu Camii, Mirac Camii, Hatice Ana Camii, Hacı Suat Yılmaz Camii ve TOKİ Camiinde, Defne ilçesinde; Bayramoğlu Camii’nde ve diğer ilçelerimizin Merkez Camilerinde Kandil Özel Programları tertip edilmiştir. Tüm halkımızı, bu mübarek gecenin ihyası için camilerimize davet ediyoruz. 

         Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere, bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regâib Kandili’ni tebrik ediyorum. Milletimizin huzuru, birliği ve dirliği için mücadele veren, barışı, huzuru, kardeşliği ve adaleti tesis etmek için mücadele eden ordumuzun muzafferiyetlerinin devamını,  rağbetlerimizin iyiye, güzele, doğruya yönelik olmasını, yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını, Yüce Mevlam’ dan niyaz ediyorum. 21.03.2018                    
 

                                                                                                  Hamdi KAVİLLİOĞLU
                                                                                                        Hatay İl Müftüsü