05.04.2016

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MESAJI

Hatay İl Müftümüz Hamdi KAVİLLİOĞLU, rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi üç ayların başlaması ve 7 Nisan Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece idrak edilecek olan Regaib Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. İl Müftümüz mesajında şunları söyledi:

 

Dilimizde arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren, her türlü rağbet ve regaibimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir.

 

Regaib Kandili münasebetiyle Kalplerdeki kin ve nefret duygularının yerini Yüreklerde sevgi, muhabbet ve şefkatin almasını temenni ediyorum . Çünkü Regaib gecesi, zamanın ve mekânın hakkımızda şahitlik yapacağı adalet ve hesap günü geldiğinde hesabını verebileceğimiz bir maziye imza atmak, bizden sonraki nesillere hayırla yâd edileceğimiz iyi bir gelecek ve yaşanabilir güzel bir dünya bırakmak için muhasebe vaktidir.

 

Gelin hep birlikte gücümüz yettiğince kötülükleri bertaraf edelim. Her türlü ırkçılığın ve ayrımcılığın önüne geçelim. Barış, huzur ve mutluluk içinde yaşayabilmek için hak, hukuk, adalet, merhamet, erdem ve faziletleri hayatımıza hâkim kılalım. Affedici olalım, affetmeyi öğretelim, tevazu gösterelim, birbirimize sahip çıkalım ve iyiliği yeryüzüne egemen kılalım.

 

Müslüman Kardeşlerimiz bu mübarek gecede, okunan salâ sesleriyle coşmalı, camilere koşmalı ve yapılan vazü nasihatlerden istifade etmelidir. Ayrıca kaza namazları kılarak, Kur’an-ı Kerim Okuyarak, tevbe-i istiğfar ederek ve hayır işeyerek geceyi gerçek manada idrak ve ihya etmelidir. Bir önceki kandili idrak ettiği halde bu kandile yetişemeden vefat edenleri düşünmeli, nefis muhasebesi yapmalı, Ona göre ahirete iyi hazırlanmalıdır.

 

Bu mübarek gece vesilesi ile İl Müftülüğümüz Habib-i Neccar Camiinde, Antakya İlçe Müftülüğümüz Hz. Ali Camiinde, defne İlçe Müftülüğümüz Çökek Mahallesi Yeni Camide Ayrıca Hatay İmam-Hatip Lisesi Öğrencileri Mehmet İpek Camiinde ve İlçe Müftülüklerimiz Merkez Camilerde program düzenlemişlerdir. Tüm halkımızı bu manevi ziyafetten istifade etmeye davet ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, ve âlem-i İslâm’ın mübarek üç aylarını ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi itminana kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, onların hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

  

Hamdi KAVİLLİOĞLU

Hatay İl Müftüsü