T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Hatay Müftülüğü

09.03.2016

Abdullah EMİR (26.09.1949–05.02.1970)

1914 yılında Antakya'da doğdu. 1926 yılında ilk tahsilini burada bitirdi. Halep'e giderek Hüsrev Paşa Külliyesi’nden 1934 yılında mezun oldu.

1936–1940 yılları arasında Hatay’ın çeşitli köylerinde imam-hatiplik yaptı. 1940 yılında Hatay müftü yardımcılığına atandı. Bu görevde iken askere gitti. Asker dönüşü Hatay müftü yardımcılığı görevine yeniden atandı. 26.09.1949 tarihinde Hatay il müftülüğüne, 05.02.1970 tarihinde Adana il vaizliğine atandı. Bu görevde iken 04.04.1973 tarihinde emekli oldu. 06.10.1976 tarihinde de vefat etti