T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Hatay Müftülüğü

09.03.2016

Mehmet Ali CENGİZGİL 01.10.1973–02.06.1976

1938 yılında Uşak'da doğdu. 1950 yılında ilkokulu, 1963 yılında İmam-Hatip Okulu’nu, 1972 yılında da Ankara İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi.

01.08.1956 tarihinde Uşak’ta müezzin-kayyımlığa, 1963 yılında Aydın’da, 1966 yılında Ankara’da imam-hatipliğe, 31.07.1972 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Olgunlaştırma Dairesi müdür yardımcılığına atandı. 01.10.1973 tarihinde Hatay, 15.06.1976 tarihinde Kütahya il müftülüğüne, 23.08.1976 tarihinde Başkanlık Özlük İşleri Müdürlüğü’ne, 20.01.1978 tarihinde İzmir bölge vaizliğine, 28.04.1978 tarihinde Muş vaizliğine atandı. Bu görevde iken, 30.05.1978 tarihinde istifaen ayrıldı. 01.11.1982 tarihinde Tavşanlı vaizliğine atanarak memuriyete geri döndü. Bu görevde iken, 04.08.1983 tarihinde ikinci kez emekli oldu. 1989 yılında Tavşanlı Belediye Başkanlığına seçildi ve bir dönem bu görevi yürüttü.