T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Hatay Müftülüğü

09.03.2016

Ahmet ARIKAN 22.10.1971–01.04.1972

1932 yılında Sivas Şarkışla’da doğdu. Konya’da Hacı Veyiszade’den Arapça ve Kur’an-ı Kerim öğrendi. Halep Şabaniye Medresesi’nde orta ikinci sınıfa kadar okudu.

Bağdat’ta İlahiyat ve Edebiyat Fakültesi öğrencisi iken, Mısır’a giderek 1952 yılında Ezher Üniversitesi’ni bitirdi. Aynı okulda master yaptı. Türkiye’ye dönerek askerliğini yedek subay olarak yaptı. Askerlik dönüşü 29.11.1968 tarihinde Sivas Kangal ilçesi müftülüğüne, 22.10.1971 tarihinde Hatay il müftülüğüne, 1972 yılında Kayseri il vaizliğine atandı. 1974 seçimlerinde Sivas’tan milletvekili seçildi. Daha sonra Tarım Bakanlığına müşavir olarak atandı. 1982 yılında emekli oldu